Kolejne zaostrzenia w kwarantannie i rosnące statystyki zakażeń są przepowiednią ciężkiego okresu dla gospodarki. Kluczowe dla przetrwania przedsiębiorstwa w tym momencie są szybkie i zdecydowane działania oraz prewencja. Należy na bieżąco monitorować sytuację oraz dostrzegać nadchodzące zagrożenia, aby być na nie gotowym. Oto lista potencjalnych zagrożeń, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

Masowe zwolnienia

Szacuje się, że za sprawą koronawirusa pracę może stracić nawet 2 mln osób, czyli co piętnasty pracownik. Masowe zwolnienia w wielu przypadkach będą złem koniecznym, trzeba jednak zadbać o odpowiednie komunikowanie działań firmy i ich przyczyn, aby nie wywołać paniki wśród inwestorów i nie narazić wizerunku firmy na uszczerbek.

Redukcja płac

Obniżenie pensji pracowników to kolejny z kroków, który może być podjęty przez organy zarządzające firmą w celu utrzymania płynności finansowej. W tym przypadku należy zadbać o nastroje wśród pracowników, aby podjęte działania nie wpłynęły na efektywność pracy.
Przerwy w łańcuchu dostaw

Tymczasowe zamknięcia i ograniczenia nałożone na wiele firm mogą wpłynąć na działanie twojego przedsiębiorstwa, a przesunięcie w terminach dostaw – wywołać niezadowolenie wśród twoich klientów. Ważne, aby pomimo fizycznego dystansu pomiędzy tobą a twoimi klientami pozostawać z nimi w stałym kontakcie i szczegółowo informować o powodach wszelkich opóźnień.

Ograniczona komunikacja z klientami

Zamknięcie fizycznych punktów twojej działalności znacząco wpływa na kontakt z klientem. Kolejki na infoliniach i czatach internetowych mogą powodować u twoich partnerów biznesowych frustrację, którą będą przekładać na ciebie, twoich pracowników i całą firmę. Warto zadbać o klarowne komunikaty wysyłane dostępnymi ścieżkami, aby obieg informacji nie pogorszył się.

Problemy w komunikacji z pracownikami

Zmiana organizacji pracy z dnia na dzień mogła zakłócić działanie twojego przedsiębiorstwa. Zarówno szeregowi pracownicy jak i kadra menadżerska potrzebują czasu na dostosowanie się do nowego otoczenia. Warto przeprowadzić szkolenia z zakresu zarządzania czasem oraz popracować nad sprawnym systemem komunikacji, rozliczeń i podziału zadań w zespole.

Nietrafiony marketing

Reklama to żywy organizm, który musi szybko przystosowywać się do otaczającej go sytuacji. W nowej rzeczywistości, w której jedynym tematem jest wirus ciężko się do niego nie odnieść. Należy jednak pamiętać o tym, jak delikatnym tematem jest zdrowie i życie ludzkie i jak bardzo negatywne skutki dla wizerunku twojej firmy może mieć nawet małe potknięcie. Boleśnie przekonał się o tym w ostatnich tygodniach McDonald’s, o czym szerzej tutaj: https://www.creativebloq.com/news/mcdonalds-logo-backlash

Wycofywanie się inwestorów

Widmo recesji to wystarczający powód do wycofania się inwestorów, dlatego ważne jest informowanie na bieżąco o działaniach w firmie oraz przygotowanie alternatywnych scenariuszy dla potencjalnych inwestorów, aby nie musieli się martwić o przebieg inwestycji.

– Codziennie docierają do nas informacje o zwolnieniach w firmach, które jeszcze walczą, żeby przetrwać. A to dopiero początek. Gospodarka musi pozostawać w ruchu. Jeżeli się zatrzyma, wielu projektów, przedsięwzięć i firm nie uda się już ponownie uruchomić. Wielu miejsc pracy nie uda się przywrócić. Stan niepewności, który jest aktualnie powszechnym udziałem przedsiębiorców i pracowników biznesu, powinien transformować w kierunku nadziei na przyszłość, a nie masowego spełniania się najgorszych scenariuszy – podkreśla Bartłomiej Rajchert, CEO w GDS Grupie Doradztwa Strategicznego.