Według L. Bartona sytuacja kryzysowa to „istotne nieprzewidywalne zdarzenie, które posiada potencjalne negatywne konsekwencje dla organizacji i jej członków, wyrobów, usług, sytuacji finansowej i reputacji”.  A niemal książkowym przykładem takiego „zdarzenia” jest wybuch pandemii COVID-19. Dlaczego? Ponieważ pomimo tego, że wynika z czynników od Ciebie niezależnych, może wpłynąć zarówno na wizerunek Twój, jak i Twojej firmy. Brak odpowiedniej reakcji może doprowadzić wówczas do przerwania płynności funkcjonowania przedsiębiorstwa, a w konsekwencji do  utraty nie tylko przychodów, ale i wiarygodności wśród pracowników oraz potencjalnych klientów.

Co jest w takim razie najważniejsze, jeśli chcemy zapobiec korona-kryzysowi lub złagodzić jego skutki?  Oto 8 rad, dzięki którym możesz wyjść z impasu.

1. Nie pozwól, aby kierowały Tobą emocje

Pamiętaj, że wiele zależy od tego, jak odnajdziesz się w nowej sytuacji.  Decyzje podejmowane w pośpiechu mogą skutecznie zniechęcić Twoich obecnych, ale i przyszłych usługobiorców. Jednym z podstawowych błędów popełnianych w zarządzaniu kryzysem jest zmniejszenie budżetu na dział marketingu. Dlaczego? Ponieważ kryzys – niezależnie od jego przyczyn – zawsze wymaga od nas wzmocnienia komunikacji z klientem.

2. Filtruj informacje

 Media społecznościowe i Internet to doskonałe źródło informacji, niestety również tych nieprawdziwych. Jak nie wpaść w pułapkę fake newsów i nie szerzyć dezinformacji? To bardzo proste: korzystaj WYŁĄCZNIE ze sprawdzonych źródeł. W tym przypadku mogą być to serwisy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS). Pamiętaj o tym, ponieważ powielając fałszywe komunikaty możesz stracić zaufanie swoich odbiorców.

3. Analizuj

Doskonałym narzędziem do monitoringu trendów wyszukiwań wśród użytkowników jest Google Trends. Dzięki niemu możesz w prosty sposób analizować zainteresowanie internautów poszczególnymi tematami – np. związanymi z Twoją branżą lub wydarzeniami, którą mają lub mogą mieć na nią wpływ. A jednym z nich bez wątpienia był wybuch pandemii. Na poniższym wykresie widzimy nie tylko to,  jak gwałtowanie wzrosło zainteresowanie hasłem „koronawirus”, ale także, jak długo się utrzymuje.

Dzięki systematycznemu monitoringowi Internetu możesz niezwłocznie podjąć właściwe działania i przejść do punktu 4.

4. Reaguj, czyli…

5. Pozostań w kontakcie

Wiesz już, że kryzys wynika z czynników od Ciebie niezależnych, a Ty nie możesz sprzedawać swoich produktów lub świadczyć usług tak jak dotychczas. Co teraz? Pozostań w kontakcie ze swoimi klientami. Jak? Zamieszczaj w swoich mediach społecznościowych pozytywne komunikaty, konkursy. Zachęć swoich obserwatorów do kontaktu i pokaż im, że o nich pamiętasz.

6. Rozpocznij komunikacje na wielu kanałach

Bądź obecny na możliwie wielu portalach społecznościowych. Masz już firmowy profil na Facebooku? Pomyśl o założeniu konta w serwisie Instagram. Uważasz, że profil Twojej firmy nie wpisuje się w „insta-trendy”, a Twoi odbiorcy mają powyżej 35 lat? Pomyśl o specjalizującym się w kontaktach zawodowo-biznesowych serwisie  LinkedIn! Możliwości jest wiele, a im więcej będzie Cię w sieci, tym większe szanse, że zostaniesz zauważony.

7. Przenieś część usług do Internetu

Twoja firma jest już obecna na Facebooku, Instagramie i LinkedInie? Skorzystaj
z tego! Jeżeli Twoi odbiorcy nie mogą skorzystać z twoich usług stacjonarnie, postaraj się umożliwić im to… przez Internet. Jak? Prowadź live chaty i webinary, stwórz serie filmików instruktarzowych. Oferowane przez Ciebie produkty zalegają w magazynie? To nie problem – przenieś sprzedaż do sieci. Wbrew pozorom nie potrzebujesz do tego specjalistycznych i drogich narzędzi.

8. Wspieraj

Chcesz prowadzić biznes społecznie odpowiedzialny? To dobry moment,
by zacząć. Najnowsze badanie Kantara „COVID-19 Barometr” jednoznacznie wskazuje, że lwia część odbiorców oczekuje od marki nie tylko reakcji na nową rzeczywistość, ale także konkretnych działań mających na celu jej poprawę.
Co możesz zrobić? Wspieraj – finansowo lub oferując swoje usługi. Edukuj – twórz infografiki, tutoriale. W skrócie: pokaż, że jesteś zaangażowany.

Jeżeli Twoja firma jest w trudniej sytuacji, a Ty nie wiesz od czego zacząć – skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe doradztwo na wszystkich etapach zmagania się z kryzysem. Zobacz

Pamiętaj, że kryzys to nie tylko zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania Twojego biznesu. To także szansa na dostrzeżenie błędów i wprowadzenie zmian, które zaowocują w przyszłości.