1. pl
  2. en
  1. pl
  2. en
25 kwietnia 2022

Skuteczna komunikacja między biznesem, administracją i polityką

– Systemowa komunikacja między biznesem, administracją i polityką jest niestety niekompatybilna. Biznes jest racjonalnie merytoryczny i szybki. Administracja państwowa jest nieracjonalnie merytoryczna, momentami absurdalnie merytoryczna i bardzo powolna. Świat polityki jest natomiast elastycznie merytoryczny i niezwykle szybki w działaniu. Potrafi podejmować jednego dnia wzajemnie wykluczające się decyzje. Gdyby prowadzić w ten sposób biznes, to upadłby, bo tak nie da się działać – mówił Bartłomiej Rajchert, CEO GDS Grupy Doradztwa Strategicznego podczas debaty „Polska przedsiębiorczość na zakręcie” na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
 
– Narzędziowo, najważniejsza jest kompatybilność komunikacji, żebyśmy używając tych samych słów, mieli na myśli w miarę podobne rzeczy. Bo biznes, jak mówi „szybko”, to znaczy naprawdę szybko. Jak polityka mówi „szybko”, to zazwyczaj to się już wydarzyło. A jak administracja mówi „szybko”, to znaczy „kiedyś” – kontynuował prezes GDS. – Tu jest problem – mówimy w tym samym języku, o tych samych rzeczach, używamy tych samych słów, a zupełnie co innego mamy na myśli. I trzeba podjąć wysiłek, żeby zbudować płaszczyznę komunikacji prowadzącą do porozumienia i konkretów, bo jest jeszcze wiele propagandy polegającej na mówieniu, żeby tylko powiedzieć, ale już nie wsłuchać się w szczegóły, które mają do przekazania eksperci i praktycy. A tam jest wartość. (...) Jeżeli to nie zostanie przeniesione na poziom strategiczny i prawny, to nie będziemy mieli jakościowej zmiany. To powinno być naszym wyzwaniem – jakościowa zmiana, a nie tylko małe sukcesy. One cieszą, ale nie załatwiają sprawy.
 
– Wiele obszarów, o których mówiliśmy, wymaga poprawy i jest w nich dużo do zrobienia. Takim wymiarem spinającym powinno być strategiczne myślenie i planowanie, bo tego nam najbardziej brakuje. Reszta jest od tego uzależniona – dodał Bartłomiej Rajchert.
 
W debacie, której GDS był partnerem, udział wzięli również minister rozwoju Waldemar Buda, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz, wiceprezes BCC, kanclerz loży małopolsko-częstochowskiej Katarzyna Woszczyna, prezes Fundacji Rozwoju Edukacji Menedżerskiej Bożena Lubińska-Kasprzak, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati, prezes zarządu VELUX Polska sp. z o.o. Jacek Siwiński oraz dziekan Izby Adwokackiej w Katowicach, niezależny członek RN PKN Orlen Roman Kusz. Dyskusję poprowadził Mikołaj Kunica, redaktor naczelny Business Insider Polska.
 
Relacje z debaty:

GDS Grupa Doradztwa Strategicznego

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

 

ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa

+48 881 603 000

kontakt@GDSPolska.com

 

Dane rejestrowe:

NIP 7010426773

REGON 147262507

KRS 0000510617

Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Agencji Public Relations

© 2023-2024 GDS

projekt i wykonanie:

Zuzanna Porzezińska-Turek